SM8S33A-TP
Mfr.Part #
SM8S33A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package/Case
Datasheet
SM8S33A-TP
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB
Stock
10915
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
124A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AB
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-218AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V